Warsztaty śpiewu białego w Warszawie - Guda i OVO

Warsztaty śpiewu białego w Warszawie – Guda i OVO

  1. Informacje ogólne
  2. Program warsztatów
  3. Idea warsztatów.
  4. Prowadzący
  5. Opinie uczestników warsztatów

KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY!

Głos, aby został wyrażony, musi być odnaleziony w ciele, a nie założony jak sukienka czy płaszcz.
(parafraza słów Mary Whithouse)

Weekendowe warsztaty śpiewu białego w Warszawie

24  – 25 września 2016, Warszawa
sobota-niedziela


Dla kogo?

Warsztaty są przeznaczone dla osób, które lubią śpiewać (lub chcą zacząć śpiewać), lubią poznawać nowe pieśni, chciałyby rozwinąć swoje umiejętności głosowe i doświadczyć przyjemności śpiewu wspólnotowego. Nie ma wymagań co do posiadanych muzycznych doświadczeń, umiejętności czy wiedzy. Warsztaty odbędą się w dwóch grupach warsztatowych: dla tych, którzy są ciekawi śpiewu białego jako techniki otwierania głosu (warsztat Witolda Kozłowskiego / OVO) oraz dla tych, którzy są ciekawi kobiecego śpiewu obrzędowego z Białorusi (warsztat Wiktorii Michno / GUDA).

KOSZT UCZESTNICTWA: 265 zł (program warsztatowy)
ZGŁOSZENIA do 12 września przez wypełnienie formularza
MIEJSCE: Warszawa – centrum, ul. Piękna 24/26

PROGRAM WARSZTATÓW:
Warsztaty odbędą się w dwóch grupach warsztatowych: dla tych, którzy są ciekawi śpiewu białego jako techniki otwierania głosu (warsztat Witolda Kozłowskiego / OVO) oraz dla tych, którzy są ciekawi kobiecego śpiewu obrzędowego z Białorusi (warsztat Wiktorii Michno / GUDA). Jeśli zależy Ci na udziale w konkretnej grupie warsztatowej, napisz o tym w swoim zgłoszeniu.
W programie: ćwiczenia oddechowo-emisyjne, rozgrzewka głosowa, nauka pieśni wielogłosowych. Materiał muzyczny oraz ćwiczenia są dostosowane do potrzeb i możliwości uczestników.

Sobota
13:00-15:30 warsztaty
15:30-17:00 przerwa
17:00-19:30 warsztaty

Niedziela
10:00-12:30 warsztaty
12:30-14:00 przerwa
14:00-16:30 warsztaty

Warsztaty weekendowe to pigułka intensywnej pracy nad techniką głosu białego (naturalna emisja głosu) w kontekście śpiewu wielogłosowego opartego na współpracy w grupie:

– aktywnym oddechem

– otwartym mocnym głosem

– świadomym kreowaniem barw dźwięku

– współbrzmieniem w wielogłosie

– śpiewem wspólnotowym

Warsztaty są prowadzone metodą pracy grupowej, angażującą uczestników w uczenie się przez własne doświadczenie w grupie, rozwijającą samoświadomość i postrzeganie głosu jako wyrazu osobowości człowieka a śpiewu wspólnotowego jako efektu współpracy w grupie.

IDEA WARSZTATÓW
Śpiew traktujemy jako proces psychofizyczny, nierozłącznie związany z człowiekiem jako całością.

Uważamy, że kluczem do śpiewania pełnym otwartym głosem jest połączenie rozluźnienia z koncentracją. W swojej pracy posługujemy się metodami aktywnymi angażujących uczestników w uczenie się przez własne doświadczenie w grupie – zakładamy, że taki sposób uczenia się jest najbardziej efektywny. Wierzymy, że śpiew jest umiejętnością dostępna dla każdego człowieka i że najwięcej satysfakcji daje śpiewanie w grupie – śpiewanie oparte na uważności i umiejętności współdziałania. Muzyka tradycyjna zakłada istnienie pewnej społeczności – nie jest nastawiona na kształcenie solistów, ale na budowanie więzi. Grupa skłócona – obojętnie czy jest to społeczność wioski czy międzynarodowa grupa warsztatowa – nie osiągnie nigdy należytego brzmienia. Harmonijny wielogłos jest więc tutaj czymś więcej niż tylko pokazem umiejętności muzycznych.

PROWADZĄCY

Wiktoria Michno
Wokalistka i kierownik artystyczny zespołu GUDA. Dyrektorka Szkoły Sztuki Tradycyjnej w Mińsku zajmującej się upowszechnianiem dawnych tradycji białoruskich, takich jak śpiew, taniec, rękodzieło. Śpiewa od kilkunastu lat w zespole GUDA, na którego repertuar składa się głównie folklor archaiczny pieczołowicie zbierany po różnych zakątkach Białorusi w trakcie ekspedycji terenowych.

 

m.koch image 0221 Witold Kozłowski
Od 18 lat prowadzę warsztaty śpiewu i pracy z głosem. Moi uczniowie są laureatami konkursów i festiwali oraz liderami zespołów muzycznych. Specjalizuję się w naturalnej emisji głosu. Na co dzień prowadzę warsztaty w Fundacji OVO dla Kultury i Edukacji i jestem wokalistą zespołu OVO. Moja metoda pracy nad głosem była prezentowana m.in. na: – Konferencji Logopedycznej na Uniwersytecie Rzeszowskim (2012), – III Ogólnopolskiej Konferencji dla Pedagogów i Instruktorów „Animacja czasu wolnego dzieci i młodzieży – Wydobyć Siebie dla Siebie” (Gdańsk 2006) oraz opisana w książkach: – „Głos-język-komunikacja” (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2014), – „Animacja kultury. Metody. Działania. Inspiracje” (Warszawa 2005). Pracowałem jako konsultant wokalny dla wytwórni OPUS FILM, Cieszyńskiego Studia Teatralnego, Teatru Elipsa, Pilskiego Teatru Wirtualnego, zespołów folkowych Vidlunnia, Sudarynja, Tygiel Folk Banda, Pole Chońka, Drewno, Łysa Góra, Zespołu Regionalnego ISTEBNA. Jako wokalista brałem udział w projektach Kapeli ze Wsi Warszawa i zespołu Żywiołak. Na zaproszenie Grzegorza Brala i Anny Zubrzycki w latach 1996-1998 uczestniczyłem w pracach nad powołaniem Teatru Pieśń Kozła oraz grałem w pierwszym spektaklu zespołu Pieśń Kozła – dytyramb. Prowadziłem warsztaty dla Fundacji Braci Golec, pracowników socjologii Uniwersytetu Łódzkiego i logopedów na Uniwersytecie Rzeszowskim. Współpracowałem z Ośrodkiem Terapii i Rozwoju „Zakątek” w Radomsku. Brałem udział w wyprawach terenowych do Europy Wschodniej i na Bałkany.

WITOLD KOZŁOWSKI: Kiedy śpiewam pieśń białym głosem, czuję dźwięk fizycznie w ciele. To są wibracje, które czuję w kościach, plecach, uszach, nosie i czaszce. Jeśli znajdzie się kogoś, kto podobnych rzeczy szuka w śpiewie, to można spotkać się: pośpiewać i wymienić się wibracją. Tak naprawdę pieśni są bardziej dla śpiewaków niż dla słuchaczy. Znacznie większą frajdę ma osoba, która śpiewa, niż ta, która słucha. Po prostu działanie pieśni można poczuć dopiero wtedy, kiedy samemu zacznie się je śpiewać.
Więcej: w artykule-wywiadzie „Rozmawiać pieśnią kliknij
Kliknij i sprawdź opinie moich uczniów